Cztery warianty klimatyzacji w domu
W obliczu narastających z roku na rok upałów, systemy klimatyzacyjne stają się popularne również w domach, czy też mieszkaniach.
O ile w tych drugich są to proste instalacje (zwane splitami), składające się najczęściej z jednej jednostki wewnętrznej (schładzającej pokój dzienny lub sypialnię), oraz agregatu (jednostki zewnętrznej) posadowionego na balkonie lub ścianie bloku – o tyle w domach Klienci chętnie inwestują w instalacje złożone z jednostek wewnętrznych instalowanych niemal w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.
Tu, zupełnie nieekonomiczne byłoby inwestowanie w kilka osobnych instalacji typu split. Odpowiedzią na takie potrzeby Klientów są systemy zwane multisplit, składające się z kilku jednostek wewnętrznych połączonych instalacją czynnika chłodniczego z tylko jednym agregatem.
Jednak takie agregaty często mają maksymalną moc chłodniczą 12 kW.
Statystycznie wciąż spory odsetek stanowią domy o powierzchniach powyżej 150m2. Zatem, gdy całościowo potrzebujemy np. 18 kW, konieczne byłoby zastosowanie już dwóch instalacji multisplit. To oczywiście podniosłoby koszty, wymagałoby więcej miejsca na agregaty i komplikowałby montaż, bo do każdej jednostki wewnętrznej - w układzie multisplit - należy poprowadzić osobno rurki czynnika chłodniczego od agregatu. Ponadto, jest to układ o znacznych spadkach wydajności - za sprawą długiej instalacji chłodniczej, efekt chłodzenia w jednostkach wewnętrznych zamontowanych najdalej od agregatu może być niezadowalający.
Bardziej wydajnym chłodniczo i opłacalnym finansowo rozwiązaniem będzie tzw. układ VRF niż klasyczny multisplit.
W układach VRF, polecam dwie opcje:
1. Najprostsza to instalacja trójnikowa, z jednostkami wewnęrznymi dedykowanymi właśnie do VRF. Są to jednostki wyposażone w zawory rozprężne, które pozwalają na bezpośrednie podłączenie ich do zewnętrznego agregatu VRF. Prowadzimy od agregatu rurki czynnika chłodniczego do trójnika, który to dalej łączymy z pierwszą jednostką wewnętrzną, oraz kolejnym trójnikiem. Kolejny trójnik z drugą jednostką wewnętrzną, itd. W tym wypadku, jednostki wewnętrzne nie są aż tak ciche, przez wbudowane wspomniane zawory rozprężne.
2. Alternatywą do powyższej, jest instalacja łącząca agregat VRF z jednostkami wewnętrznymi klasycznego multisplit. Służą do tego rozdzielacze chłodnicze, tj. moduły zawierające zawory rozprężne. Taki rozdzielacz możemy zamontować w np. korytarzu, aby hałas generowany przez zawory rozprężne nie dochodził do klimatyzowanych pomieszczeń.
Podsumowując, układy multisplit świetnie nadają się do obiektów o powierzchniach nie większych niż 120m2. Niestety, że względu na materiałochłonność i ceny urządzeń jest rozwiązaniem najdroższym. Natomiast, układy VRF jako mniej złożone i bardziej wydajne chłodniczo, nadają się do większych obiektów. Do tego koszt takich instalacji - zawierających wyżej omówione jednostki wewnętrzne dedykowane do układów VRF i zwykłe trójniki, w miejsce modułów z zaworami rozprężnymi - jest najniższy.
Na życzenie Inwestora, wykonamy każdy w wyżej przedstawionych układów, poprzedzając analizą wykonawczą, doborem komponentów i obliczeniami sprawdzającymi. Na podstawie tych elementów, przygotujemy atrakcyjną ofertę. Zapraszamy